Regał na miarę naszych czasów
Wyposażenie wnętrza tak mieszkalnego, jak i biurowego, w gruncie rzeczy jest dość podobne. Oczywiście, przestrzeń mieszkalna bardziej nastawiona jest na odpoczynek i spokojne spędzanie wolnego czasu, natomiast przestrzeń biurowa w większym stopniu odpowiada na zapotrzebowanie związane z dynamiczną pracą. Niemniej w obu typach powierzchni znajduje się bardzo duża ilość punktów wspólnych.
Zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i na powierzchni biurowej niezbędne są meble, przeznaczone do przechowywania przedmiotów, po które relatywnie często się sięga. Mowa oczywiście przede wszystkim o książkach, folderach i segregatorach. Natomiast meblami przeznaczonymi do ustawiania tych przedmiotów są rzecz jasna regały, czyli meble z licznymi półkami, pozbawione drzwiczek.
Regał w gruncie rzeczy jest jednym z prostszych mebli. Wszystko wynika z jego przeznaczenia – rola powierzona tego typu meblom jest przecież bardzo prozaiczna, toteż przekłada to się w bezpośredni sposób na ich formę. Łatwy dostęp do przedmiotów, ustawionych na półkach regały ogranicza w zasadzie pole manewru w zakresie elementów wykończeniowych, które w zwykłych meblach zawarte są na drzwiczkach.
Regały, pozbawione ze swej natury drzwiczek, w zasadzie mogą różnić się między sobą głównie kolorystyka materiału, z jakiego zostały wykonane, jak również jego grubością. Ponadto – w przypadku regałów drewnianych – różnica może zawierać się w rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonanie.
Pewne dodatkowe elementy wyróżniające mogą posiadać także nowoczesne regały na książki. Może nimi być chociażby specyficzny układ półek, ich grubość, pozbawienie tzw. pleców, co czyni z regału mebel o charakterze ażurowym, czy też zastosowanie ciekawych, wyróżniających się spośród innych produktów, nóżek meblowych. Takie rozwiązania dają wyraźny walor nowoczesności, przez co meble tego typu mniej się nadają do wnętrz tradycyjnych.